Upozornění: Odpovědi na dotazy uvedené v rubrice Často kladené dotazy (FAQ) jsou zobecněné, zjednodušené a nemusí být platné pro každý podobný případ, protože v daném případě mohou existovat i jiné okolnosti, které mohou vést k jiným závěrům. Odpovědi zde uvedené jsou pouze informativní, nejsou právně závazným stanoviskem společnosti a nelze se na základě nich domáhat žádných práv.
Radiátory Laurens lze napojit na běžný moderní jednotrubkový či dvoutrubkový otopný systém. Jedinou podmínkou je, aby byl otopný systém uzavřený, tj. bez stálého přívodu čerstvé vody. Tyto systémy se však běžně používají pouze ve Spojeném království a v Rusku, takže použití radiátoru Laurens ve zbytku Evroby není až na vyjímky problém. Do otevřených systémů lze připojit nerezové, hliníkové nebo litinové radiátory Laurens, které odolávají vnitřní korozi.
Jedno-trubkový systém má napojeny radiátory do otopné soustavy tak, že na hlavní větvi pro přívod jsou za sebou napojeny paralelně všechny ostatní radiátory. Dvou-trubkový systém se odlišuje tak, že každý radiátor má svůj vlastní vstup a výstup a je zajištěn přívod stejně ohřáté vody (stejné nastavení vstupní teploty), jak pro první tak i pro poslední radiátor.
Vstupní teplota vody se nastavuje na zdroji tepla (kotel, tepelné čerpadlo) pro celý systém nebo pomocí rozdělovače pro jednotlivé větvě systému zvlašť. Výstupní teplota vody se určuje dle průtoku radiátorem, což je u většiny staveb dáno projektem. Tomuto nastavení se říká teplotní spád otopného systému, který je pro výkon radiátoru klíčovým faktorem. Ohřátá voda je pomocí oběhového čerpadla nebo samotížně distribuována z kotle pomocí rozvodů do otopných těles (radiátorů), které předávají teplo do místnosti tím, že ohřejí okolní vzduch. V závislosti na nastavení systému je stanoven výkon otopného tělesa (radiátoru). Platí pravidlo, že čím vyšší je teplotní spád tím vyšší je i tepelný výkon radiátoru. Při porovnávání výkonů otponých těles používejte jednotný teplotní spád, který je na našem webu stanoven na (∆T50K) resp. 75/65/20°C - normovaný teplotní spád. Z praxe je možné při použití běžného exponentu (1,3) odvodit faktory na přepočet výkonu otopných těles v závislosti na nastavení teplotního spádu otopné soustavy. U otopných systémů se spádem 70/55/20°C se normovaný výkon (∆T50K) uvedený u otopného tělesa sníží zhruba o 20-25% a nebo u spádu 55/45/20°C zhruba o 50-55% původní hodnoty.
Orientační potřebný výkon radiátorů pro místnost si můžete vypočítat jednoduše zadáním parametrů do kalkulačky na stránkách firmy Laurens Radiátory. Kalkulačku zobrazíte zde. Např. Tepelná ztráta v místnosti činí 2000 Wattů při požadované pokojové teplotě 20°C. Tuto ztrátu 2000 Wattů lze pokrýt při teplotním spádu 75/65/20°C klidně jedním radiátorem, který má uvedený výkon pro (∆T50K) okolo 2000 Watt. Pokud však teplotní spád otopného systému nastavíme např. na 55/45/20°C sníží se výkon toho samého tělesa o zhruba 50% a již budeme muset vybrat těleso jiné (o polovinu větší) nebo krýt tepelnou ztrátu zvýšením počtu radiátorů (z jednoho na dva) v místnosti.
Litinové radiátory jsou objemné a po naplnění otopného tělesa se jejich hmotnost zvýší zhruba o dalších 15-20%. Proto dbejte na to, aby zdi, na kterých budou radiátory zavěšeny byly z pevného a plného zdiva nebo v případě varianty s nožičkami byly podlahy dostatečně silné.
Z tohoto důvodu nejsou konzoly na zeď v ceně. Jejich typ a počet se určují až podle typu zdiva. U dřevěných dutých podlah, předsazeného dutého bednění nebo obložení, sádrokartonových příček nebo zdiva z dutých cihel doporučujeme předem konzultovat možnosti zesílení, aby po instalaci nedocházelo z důvodu vysoké hmotnosti k průhybu podlah nebo odpadávání radiátorů.
Ano. Z hlediska předávání energie (tepla) můžeme říci, že se předá vždy do místnosti tolik energie (tepla) kolik se do radiátoru (bez ohledu na typ) dodá. Aby bylo v místnosti dostatečně teplo záleží především na správném navržení velikosti radiátoru a samozřejmě celého otopného systému (včetně rozvodů, kotle, použití termostatických regulačních ventilů, vnitřní i vnější izolace budovy, atp.). Pomocí kalkulačky například na stránkách laurens.cz můžete jednoduše zjistit orientační výkon potřebný pro velikost vaší místnosti a na základě toho vyhledat dostatečně velký radiátor, který pokryje zjištěnou teplenou ztrátu.
Účinnost litinových i panelových otopných těles je přibližně stejná. Litinové radiátory mají díky své mohutné konstrukci větší vnitřní objem než panelové radiátory. Proto je pro ohřev litinového otopného tělesa zapotřebí více energie než pro ohřev panelového. Na druhé straně lze říci, že tuto nevýhodu litinové radiátory kompenzují díky výrazně delšímu sálání resp. pomalejšímu ochlazování. Z toho plyne, že efektivitu a ekonomickou účinnost topení docílíme spíše vhodným výběrem účinného kotle, nastavením a regulací otopného systému (např. vypínáním topení v místnostech, kde není potřeba) a ne typem radiátoru.
© 2022 Laurens, Všechna práva vyhrazena. | Nastavení cookies