Blog 13. 1. 2014

Při výběru litinových radiátorů je dobré vědět

Pozor na hmotnost

Litinové radiátory přesahující hmotnost 120kg nebo délku 120cm mohou vyžadovat dodatečnou montáž na místě instalace. V takových případech jsou radiátory dodávány zpravidla v rozloženém stavu na 2-3 menší baterie, aby byla manipulace na místě snadnější.

Tolerance rozměrů

Prosím dbejte na to, že rozměry (především šířka) mohou dosahovat tolerance až +4%. Všechny litinové článkové radiátory Laurens jsou sestavovány a montovány ručně na základě požadavků zákazníka. Drobné rozměrové odchylky mohou nastat po složení a jsou v rámci výše uvedené tolerance. 

Volba připojení

Litinové radiátory Laurens jsou standardně osazeny redukcemi (připojovacími růžicemi) s vnitřním připojovacím závitem ½". Na dotaz lze zajistit jiné připojovací růžice nebo redukce. Standardně však nabízíme litinové radiátory s ½“ růžicemi a připojením bočním nebo úhlopříčným. Za příplatek lze radiátory dodat s připojením spodním vlevo dole a vpravo dole. V takovémto případě je do litinového radiátoru vložena vsuvka, resp. přepážka, která zajistí distribuci teplé vody do vrchní části prvního článku, na kterém je umístěn přívod.

Manipulace a stěhování

Litinové radiátory by se měly přenášet na místo pouze na stojato, aby se zamezilo při manipulaci riziku prohnutí radiátoru a poškození vnitřních vsuvek, což může mít za následek netěsnost mezi články. Litina je křehká, takže každý náraz může způsobit prasklinu nebo rozbití článku.

Skladování/odstavení provozu

Netopí-li systém pře zimní období trvale a existuje riziko jeho zamrznutí, je dobré systéošetřnemrznoucí směsí nebo zajistit minimální plusovou teplotu v systému. V litinových radiátorech zpravidla zůstává i po jejich vypuštění vždy zbytek topného média (vody), která při zamrznutí v pórech litiny může způsobit trhliny. Riziko zamrznutí se zvyšuje, pokud je radiátor skladován naležato.